top of page

Pääkirjoitus / Editorial: OPKH:n vaaleilla on väliä. / The Student Council Elections Matter.

Suomenkielinen teksti alla.


It’s that magical time of year again, where the General assembly of the student council is upon us. Some students are preparing for the best possible campaign they can run, while others are wildly confused about why the general assembly meeting even matters at all. So, what is the General Assembly meeting all about? Why should you care?


The General Assembly meeting is something that is defined in the student council rulebook as a yearly meeting, which hosts the elections for the next Student Council President and Vice President, as well as for the new Board. It is an annual meeting, defined to always happen between the 15th of January and the 15th of March, though extra meetings can be arranged when either the current Board or a tenth of the student council requests it via writing from the Board.


An invitation to the General Assembly meeting must be sent to every eligible student in the school at least two weeks prior to the meeting. During the meeting, the entire student body hears about the annual report of activities from the previous Board, as well as the Financial documents for the past year, along with the predictions for the coming year, regarding the budget.


After these are reviewed and approved, the previous Board including the President and Vice President are discharged of responsibility. This essentially just means that after this, the previous Board cannot be held responsible for any mistakes or malfeasances made during their reign.


After all the boring administrative stuff that usually gets passed quite quickly, we finally get to the real reason the meeting is taking place. All the administrative things happening before the elections essentially are just preparing everything for the changing of power, from the old Board to the new one. The next step, in my opinion, is the most important: the selection of the President and the Vice President of the Board.


This year the elections have more candidates than ever in recent years, as currently Huhuu knows of at least five candidates for President. Four of the candidates are in their second year of high school, and one is in their first. You can read more about the candidates here. During the meeting the new Board is also elected, which will consist of 12 members and two supplementary members.


So why does any of this matter? Why should you attend the meeting?


Well, the first thing to mention is the enormous amount of potential impact the Board, and especially its President and Vice President have on every-day life at the school. Whether it be impact via official meetings such as teacher meetings or even the school’s Board meetings, or things such as fun events like the annual Easter egg hunt and Halloween, the Board should be visible within the school, and that depends entirely on the new Board.


The importance of the President and the Vice President comes in both administrative and practical ways. A good President can inspire and lead the entire student body, and lead the Board with confidence and skill. It’s important to think about which skills each candidate would bring to the table as President if elected, as skills often determine the effectiveness of the leadership. If the new President is completely unaware of administrative rules, procedures, and practices, the Board will suffer an awfully slow start, and it will take months for the actual work of improving the School to begin.


In an optimal scenario, the Presidential candidates would also have a plan for the long run of the school as well - something they can implement during their reign as President which would act as their legacy and outlast them in the school. This would make sure that the President wouldn’t just be a placeholder, but instead enact meaningful change that won’t just affect the people studying in Ksyk now, but those who come after us as well.


If the President is inactive during their reign, it’s very likely that the Board will also follow suit, and that is bad for the whole school, as that means there’s more pressure on individual Board members to either take more responsibility than they bargained for, or to let the Board fall inactive, which impacts the school and its students negatively.


Tomorrow’s election is also more important than those in the past, as there are a few elements to consider which aren’t as important in most Student council elections.


The first thing to consider is the Financial politics involved. The Board currently has more money in its hypothetical vaults than ever in recent years, amounting to around 5 400€. It is usually customary to only leave the next Board around 2 000€, as that serves as a good failsafe for the new Board, while also making sure all of the money isn’t just sitting around gathering dust. There have been irregular circumstances with the past two Boards, however, which has also left the new Board to decide what to do with the money.


Another reason which makes tomorrow’s elections more important than usual, is the ongoing Covid-19 situation. The students are suffering, and the school absolutely needs a leader who is willing and capable of both improving the student’s current situation, as well as fighting for the students and their rights as the rare situation rages on. If the President falls inactive and isn’t willing to act, the students will be worse off.


Because this year’s elections are more important than ever before, we wanted to also poll the electorate during the day before the elections. The polling data looks something like this:As someone who has been quite active in all matters relating to the Student councils of the school for the past five and a half years, I strongly urge you to come to the meeting tomorrow and pay attention, as well as vote for the most qualified candidate. While it often may feel like it doesn’t matter who you vote for President, I can assure you that it most definitely does.


Heikki Helppi

Editor in Chief


 

Lumet alkavat sulaa ulkona, mahtaa siis tulla kevät. Se myös tarkoittaa, että opiskelijakunnan yleiskokous on aivan nurkan takana! Osa opiskelijoista yhä valmistelevat täydellistä vaalipuhetta, kun osa pohtii miksi yleiskokouksella on edes mitään väliä. Mistä yleiskokouksessa on kyse? Miksi siitä pitäisi välittää?


Opiskelijakunnan yleiskokous on määritelty opiskelijakunnan säännöissä vuotuisena kokouksena, jonka aikana valitaan opiskelijakunnan uusi hallitus, sekä hallitukselle puheenjohtaja ja varapuheenjohtaja. Säännöissä on myös määritelty, että yleiskokous on järjestettävä tammikuun 15. päivän ja maaliskuun 15. päivän välisenä aikana, tosin myös ylimääräisiä yleiskokouksia on mahdollista järjestää kun joko hallitus kokee sen tarpeelliseksi, tai jos kymmenesosa opiskelijoista pyytää sitä kirjallisesti hallitukselta.


Kutsu yleiskokoukseen on lähetettävä jokaiselle lukion opiskelijalle vähintään kaksi viikkoa ennen kokousta. Ennen kokousta koko opiskelijakunnalle toimitettavissa materiaaleissa on esimerkiksi edellisen kauden tilinpäätös sekä toimintakertomus, kuten myös seuraavan toimikauden talousarvio.


Kun kokous on hyväksynyt kyseiset dokumentit, on tili- ja vastuuvapauden myöntämisen aika. Kyseessä on käytäntö, jossa päästetään edellinen hallitus pälkähästä, eli heille myönnetään vastuuvapaus edellisen kauden toimistaan eikä heitä enää sen jälkeen voida pitää vastuussa tekemistään tunaroinneista.


Kun kaikista administraatioon liittyvistä asioista vihdoin päästään eteenpäin, päästään vihdoin kokouksen todelliseen syyhyn, nimittäin uuden hallituksen, puheenjohtajan, sekä varapuheenjohtajan valintaan. Kaikki tähän asti kokouksessa tapahtunut on ollut vain valmistelua tätä hetkeä varten, jotta kaikki on varmasti kunnossa.


Tämän vuoden vaaleissa on paljon erikoista, joista yksi asia on kandidaattien määrä. Huhuu tietää tällä hetkellä viidestä kandidaatista puheenjohtajaksi, mutta itse tilaisuudessa voi aina ilmoittautua myös lisää ehdolle. Voit lukea lisää tämänhetkisistä puheenjohtajaehdokkaista tästä. Kokouksen aikana valitaan myös uusi opiskelijakunnan hallitus eli OPKH, johon valitaan 12 jäsentä ja kaksi varajäsentä.


Joten, miksi tällä on väliä ja miksi kokoukseen kannattaa tulla?


Ensimmäinen asia joka on mainittava, on hallituksen ja varsinkin puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan suuret vaikutukset koulun jokapäiväiseen elämään. Oli se sitten vaikuttamista virallisten kokousten kuten opettajien kokousten tai koulun johtokunnan kokousten kautta, tai ihan tapahtumien kuten pääsiäismunajahdin tai Halloweenin kautta, hallituksen tulisi olla näkyvillä koulussa. Tämä kuitenkin riippuu pitkälti uudesta hallituksesta.


Puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan merkitys korostuu kahdessa pääalueessa: hallinnollisessa, sekä käytännöllisessä. Hyvä puheenjohtaja voi inspiroida ja johtaa koko opiskelijakuntaa, sekä johtaa hallitusta varmuudella ja taidolla. On tärkeää miettiä millaisia taitoja jokainen puheenjohtajaehdokas toisi pöytään hallituksessa, sillä taidot usein määrittävät johtamisen tehokkuuden. Jos uusi puheenjohtaja on esimerkiksi täysin pihalla hallinnollisista säännöistä, tavoista ja käytännöistä, hallituksella kestää pidempään päästä kunnolla käyntiin ja alkaa työskentelemään täydellä teholla.


Täydellisessä tilanteessa puheenjohtajaehdokkailla olisi myös suunnitelma pitkälle tähtäimelle - esimerkiksi tavoite tai konkreettinen asia, jonka hallitus ja puheenjohtaja voivat yhdessä saavuttaa, mikä vaikuttaisi myös tuleville kausille. Tämä varmistaisi sen, ettei puheenjohtaja olisi vain väliaikainen johtohahmo, vaan saisi myös aikaan sellaista, joka voisi vaikuttaa koulussamme sen jälkeenkin kun puheenjohtaja itse on jo valmistunut.


Toisaalta jos puheenjohtaja onkin epäaktiivinen kautensa ajan, hallitus luultavasti ottaa mallia, joka taas olisi erittäin huono asia koko koululle. Jos puheenjohtaja on epäaktiivinen, tarkoittaa se joko sitä, että muutamien hallitusten jäsenten on otettava enemmän vastuuta kontolleen kuin mihin he lupautuivat, tai annettava hallituksen vajota epäaktiivisuuteen.


Huomisen vaalit ovat myös merkittävämmät kuin monet edelliset, ja tähän on pääasiassa kaksi syytä.


Ensimmäinen syy löytyy opiskelijakunnan hallituksen taloudellisista tiedoista: opiskelijakunnan hallituksella on enemmän rahaa holveissaan kuin koskaan ennen, eli noin 5 400€. Yleensä on ollut tapana, että seuraavalle hallitukselle jätetään vain noin 2 000€, mutta edellisen ja sitä edellisen hallituksen vaikeista päätöksistä johtuen on seuraavalle hallitukselle jäänyt rutkasti enemmän kuin yleensä, ja seuraava hallitus joutuukin tekemään päätökset kyseisen summan käytöstä, sillä jos raha jää vain istumaan ja keräämään pölyä, alkaa inflaation vaikutus olla merkittävä.


Toinen syy miksi huomisen vaalit ovat merkittävämmät kuin yleensä johtuu jatkuvasta Covid-19 tilanteesta. Opiskelijat kärsivät, ja koulumme ehdottomasti tarvitsee johtajan joka kykenee ja haluaa parantaa opiskelijoiden tilannetta, sekä taistella opiskelijoiden sekä heidän oikeuksiensa puolesta taudin jatkuessa hamaan tulevaisuuteen. Jos puheenjohtaja taas onkin epäaktiivinen eikä kykene toimimaan, ovat opiskelijat vielä huonommassa jamassa.


Koska tämän vuoden vaalit ovat merkittävimmät pitkään aikaan, halusimme myös luoda pienimuotoisen gallupin opiskelijoiden oletetusta äänestystavasta päivää ennen itse vaaleja. Gallupin tulokset näyttävät tältä:
Eräänä, joka on ollut melko aktiivinen viimeisen viiden ja puolen vuoden ajan kaikessa koulumme oppilas- ja opiskelijakuntaan liittyvässä, suosittelen vahvasti, että jokainen kynnelle kykenevä tulisi paikalle ja kiinnittäisi huomiota vaalien aikana, sekä äänestäisi pätevintä ehdokasta. Vaikka usein puheenjohtajanvaalit voivat tuntua siltä, ettei lopputuloksella ole väliä, voin luvata ettei tämä pidä paikkaansa ja jokainen ääni voi ratkaista lopputuloksen.


Heikki Helppi

Päätoimittaja


Opmerkingen


bottom of page